Excel Keresés: a mumus téma
2021-09-01
Hasznos tippek Juhász Erika oktatónktól:
Keresésre az Excelben több lehetőségünk is akad. A legegyszerűbb megoldás, amikor csak arra vagyunk kíváncsiak, hogy az adott adat vajon szerepel-e a munkalapon, vagy munkafüzetben.
Ilyenkor elsősorban nem számadatot, hanem inkább valamilyen szöveget keresünk. Erre az Excel alapszolgáltatását használhatjuk és a CTRL+F billentyűvel lehet egyszerűen elérni:
Ugyanezen a panelen találhatjuk meg a Csere funkciót is.
Amikor a keresett adatot egy cellába szeretnénk, hogy beírja nekünk, akkor már függvényekre lesz szükségünk. Ehhez a keresési módhoz most bemutatjuk a leggyakrabban használt FKERES függvényt, és párját, a VKERES-t.
FKERES vagy függőleges keresés
Oktatásokon az a gyakori tapasztalat, hogy sokan ismerik már ezt a függvényt, de nem megfelelően használják, alap hibákat vétenek, ennek az oka pedig az, hogy nem ismerik a hallgatók a pontos működését. Illetve az sem világos sokszor számukra, hogy milyen esetekben kell alkalmazni. Szeretnénk most eloszlatni ezt a ködöt egy két alap dolog ismertetésével.
Az FKERES függvénnyel olyan keresést tudunk alkalmazni, amivel Excelben lévő adatok között kereshetünk, és a segítségével cellába írathatjuk be a kapott eredményt.
Nézzük meg először ezt az egyszerű feladatot. Keressük meg a körte árát.
A függvény felépítése a következőképpen néz ki: FKERES(keresési_érték;tábla;oszlop_szám;[tartományban keres])
A keresési érték: ez lesz az, amit keresünk. Jelen esetben a körte árát keressük, így azt adjuk meg, amivel a gyümölcs összegét be tudjuk azonosítani, vagyis a gyümölcs nevét: körte.
A tábla: az a terület, ahol a gyümölcs nevét és összegét is megtaláljuk, vagyis a példánkban az egész tábla: A2:B5
Oszlop szám: találat esetén annak az oszlopnak a száma, ahol a keresett értékünk van, ezesetben ez a második oszlopban van. Minden esetben a kijelölt területen kell a számozást elkezdenünk, tehát az nem számít, hogy a kijelölt tábla ez Excel melyik oszlopában kezdődik.
Tartományi keresés: itt a teljes egyezés miatt a 0.
A felépített függvény: =FKERES(„körte”;”A2:B5;2;0)
A függvény eredménye 330 Ft lesz.
+Információ: abban az esetben, mikor szöveget keresünk, például jelen esetben a körte szóra keresünk rá, aposztróf közé kell helyeznünk a szöveget. Az Excel alapfeladata, hogy számokkal dolgozik, és így különbözteti meg a szöveges adatokat.
Abban az esetben, mikor nem 1 cellába kell adatot találnunk, hanem egy egész oszlopot kell feltöltenünk ugyanazzal a függvénnyel, akkor a függvényünk szerkesztése egy picit megváltozik. A keresési érték soronként változhat, valamint a hivatkozott tábla területét is fixálni kell.
Két táblázatot kell összekötnünk így a függvény segítségével. Az egyik a céltábla, ahol azok az üres cellák vannak, ahova a keresés eredményét szeretnénk beíratni. A másik a forrástábla, ahonnan az adatokat ki fogja keresni a függvényünk.
Most szintén a gyümölcsök árát keressük, de itt már egy egész oszlopot kell feltölteni.
A keresési érték: az, amit keresünk. Jelen esetben nem egy gyümölcs, hanem minden sorban szereplő gyümölcs, ezért így is hivatkozunk az értékre: D2.
A tábla: az a terület, ahol a gyümölcs nevét és összegét is megtaláljuk, vagyis a példánkban az egész tábla. Azonban ebben az esetben rögzítenünk is kell, mert hajszálkereszt segítségével másolni fogjuk a cellát, és a benne lévő hivatkozásnak nem szabad elmozdulnia: $A$2:$B$5
Oszlop szám: találat esetén annak az oszlopnak a száma, ahol a keresett értékünk van, ez esetben ez a második oszlopban található.
Tartományi keresés típusa: itt a teljes egyezés miatt a 0.
A felépített függvény: =FKERES(D2;$A$2:$B$5;2;0)
Az így kapott eredmény látható ebben a táblázatban, minden gyümölcs árát megkereste a függvény.
+Információ: a hajszálkereszttel való másolás esetén a cellában lévő hivatkozás változik, ezért szükséges rögzíteni.
Feltételek:
- a keresési értéknek a forrástábla a bal szélső oszlopában kell szerepelnie.
- a forrástáblában csak egyszer szerepelhet a keresési érték, így minden sort egyedileg fog tudni a függvény beazonosítani. Abban az esetben, ha többször szerepel, első találat esetén a keresés teljesül megoldással.
- a keresési érték adattípusának a forrás- és céltáblában is egyformának kell lennie. Ha a keresett érték szöveg, akkor szöveg típusú adatokban fogunk találatot kapni, ugyanez igaz a szám típusú adat esetén is.
- az az oszlop, ahol keresünk, a kereső oszlop, a tőle jobbra lévő oszlopok a találati oszlopok. Találati oszlopok csak jobb lehetnek a kereső oszloptól.
VKERES vagy vízszintes keresés
A VKERES függvény csak egy argumentumában tér el az FKERES függvénytől, és ez a tábla. Ráadásul annak is csak a szerkezete, ami meghatározza, hogy a 2 függvényből melyiket használjuk. A vízszintes keresés esetén nem az első oszlopban, hanem az első sorban keresünk, így a táblaszerkezetnek is vízszintesnek kell lennie. A fenti feladatokkal most nézzük át ezt a függvényt annak érdekében, hogy össze lehessen hasonlítani őket.
Tehát keressük a körte árát:
A különbség jól látható a forrástáblán. Ugyanazt a táblát használjuk, azzal a különbséggel, hogy transzponálással elforgattuk, így a gyümölcsnevek az első sorba, az árak a második sorba kerültek.
A keresési érték: ugyanaz a körte, ugyanabban a formában.
A tábla: a hivatkozás szintén a forrástábla, csak az új formában.
Sorszám: itt az oszlopszám helyett sorszámot határozunk meg a tábla szerkezete miatt, szintén kettő.
Tartományi keresés típusa: ezzel szemben itt nem változik az elvárás, tehát itt is a 0 lesz.
A felépített függvényünk: =VKERES("körte";A1:E2;2;0)
Az eredményként itt is ugyanúgy 330 Ft-ot kapunk.
A VKERES függvényt rendszerint a táblafejlécekben való keresésre használjuk, ahol a vízszintes táblaszerkezet adott. Így a FKERES függvény VKERES-sel történő kiegészítésével már lehetőségük van kétdimenziós keresésre.
Excel témában a következő tanfolyamainkon tanulhatsz tovább:
Alapozó kurzus:
- MICROSOFT EXCEL ALKALMAZÁS ALAPOK
Stabil Excel tapasztalattal:
- MICROSOFT EXCEL ALKALMAZÁS KÖZÉPHALADÓ
- MICROSOFT EXCEL ALKALMAZÁS HALADÓ
Fekete öves Exceleseknek:
- MICROSOFT EXCEL MAKRÓ PROGRAMOZÁS ALAPOK
- MICROSOFT EXCEL VBA MAKRÓ PROGRAMOZÁS HALADÓ
- MICROSOFT EXCEL KIMUTATÁSOK (PIVOT) KÉSZÍTÉSE
- MICROSOFT POWER BI- ÖNKISZOLGÁLÓ ÜZLETI INTELLIGENCIA KERETRENDSZER
- MICROSOFT POWER BI- ÖNKISZOLGÁLÓ ÜZLETI INTELLIGENCIA KERETRENDSZER HALADÓ
Köszönjük, hogy Te is velünk tanulsz!
Gratulálok Bakos Istvánnak! Az első informatikai szakember, aki oktatni is tud. Rendkívül jó előadó és tanár!
V. Krisztina